°C 6

Gorički 'ratnici' gotovo napravili nemoguće, Rijeka vodila četiri razlike i zamalo ostala bez pobjede

03.04.2021.

Malo je nedostajalo da Gorica ostvari najveći povratak u povijesti hrvatskog prvoligaškog nogometa. Nažalost, Rijeka je u jednom trenutku do vrha napunila mrežu domaćina, sredinom nastavka je na semaforu bilo pomalo nestvarnih 0:4, ali su hrabri i borbeni Goričani gotovo uspjeli nadoknaditi zaostatak u završnih 15-ak minuta...

Šteta.

Riječani su u ovaj važan dvoboj ušli sa spoznajom kako u prvenstvu još nisu slavili na Gradskom stadionu, kako su Goricu jedini put dobili prije točno 980 dana na Rujevici, na samom početku goričkog prvoligaškog puta. Vidjelo se u otvaranju susreta kako ih je trener Tomić dobro pripremio i motivirao i kako su gosti otvorenog garda i željni nadigravanja ušli u utakmicu.

Trener Oreščanin je pak u ovaj derbi ušao bez ozlijeđenog Joeyja Suka, važne karike sredine terena, bez suspendiranih Muse i Dvornekovića, ali i bez Kristijana Lovrića, koji je zbog manjih problema s ozljedom nakon reprezentativnog okupljanja ipak na početku završio na klupi.

Špikić i Krizmanić, Babec prije nekoliko dana bili su dio povijesnog uspjeha hrvatske mlade reprezentacije na U-21 Europskom prvenstvu i sasvim sigurno kako je i to ostavilo traga na momčadi.

Riječani su bili rastrčaniji, opasniji, a već osmoj minuti Robert Murić je krenuo sam na Banića, no, kad je zaobišao domaćeg vratara zapucao je loptu u vanjski dio mreže.

Gorica je odgovorila dobrim dalekometnim pokušajem Hamada, međutim, samo nekoliko minuta kasnije već je bila dva pogotka u zaostatku. Prvo je Franko Andrijašević dobio dobru loptu u prostor i nakon toga smireno poentirao kroz noge goričke 'jedinice', dok je prednost povećao Josip Drmić, poslije ubačaja s desne strane.

Morao je Oreščanin na poluvremenu uvesti Lovrića, teren je napustio neraspoloženi Špikić, ali umjesto smanjenja zaostatka - novi šok.

Murić je pucao, a Jovičić skrenuo loptu u mrežu.

Strateg Gorice ponovno je reagirao, ušli su Pršir i Nimely, izašli Junior i Kalik, ali ponovno je po loptu u mrežu morao Banić. Čerin je s ruba kaznenog prostora odlično pogodio i u tom trenutku je izgledalo kako je utakmica gotova.pak, nogometaši turopoljskog prvoligaša nisu mislili tako.

Oreščanin je sve karte bacio u napad, napokon su na travnjaku i Ognjen Mudrinski i Josip Mitrović, dok Matar i Hamad sele na klupu.

I tada se otvorilo...

Prvo je Mudrinski pogodio okvir gola, a Mitrović u nastavku akcije loptu zakucao u mrežu. Bilo je to u 74. minuti i još uvijek su gosti mislili kako će lako provesti ovaj dvoboj svome kraju.

Mudrinski je u 83. minuti namjestio nišanske sprave i sjajno poentirao glavom, dok je dvije minute kasnije Nino Galović svladao vratara Nevistića i autogolom u potpunosti zakomplicirao stanje na travnjaku.

Krenula je tada 'ludnica', pokušali su Goričani doći do povratka za pamćenje, zabiti još jednom, ali ipak nije bilo dovoljno vremena, a nije pomogao niti crveni karton Nimelyja...

Međutim, kako su prije početka utakmice dali podršku svom ozlijeđenom suigraču Suku, porukom 'Veel sterkte, strijder' ili 'Sretno, ratniče', tako su i oni ratnički pokušali izvući barem bod, nisu se predavali i sasvim je malo nedostajalo da iz bezizlazne situacije dođu do senzacionalnog remija.

Ovako je Rijeka smanjila zaostatak za trećeplasiranom Goricom na samo šest bodova i sada opasno prijeti u toj borbi za mjesto koje vodi u Europu.

Nakon prvenstvenih remija s Osijekom i Hajdukom, plasmana u polufinale Kupa, ali i poraza od Dinama i Rijeke, Gorica je sada već četvrtu utakmicu bez prvenstvene pobjede i okršaj 10. travnja s Varaždinom mora se dobiti na bilo koji način. Riječani u idućem kolu gostuju kod Šibenika, koji je ove subote šokirao Dinamo i odigrao 1:1.

HT PRVA LIGA; 27. KOLO:
HNK Gorica - NK Rijeka 3:4 (0:2)
STRIJELCI: 0-1 Andrijašević (11), 0-2 Drmić (13), 0-3 Drmić (50), 0-4 Gnezda Čerin (64), 1-4 Mitrović (74), 2-4 Mudrinski (83), 3-4 Galović (85-ag)

HNK GORICA: Banić - Doka, Steenvoorden, Jovičić, Krizmanić - Babec, Junior (od 55. Pršir) - Hamad (od 71. Mitrović), Kalik (od 55. Nimely), Špikić (od 46. Lovrić) - Matar (od 71. Mudrinski). Trener Siniša Oreščanin.
NK RIJEKA: Nevistić - Tomečak, Galović, Capan, Štefulj - Gnezda Čerin (od 75. Mudražija), Lončar - Murić (od 89. Liber), Andrijašević, Menalo (od 89. Pavičić) - Drmić (od 71. Kulenović). Trener Goran Tomić.