°C 16

Muzej Sveti Ivan Zelina pokrenuo projekt "Muzej kod vas doma"

12.05.2020.

Redakcija

Muzej Sveti Ivan Zelina pokreće novi projekt virtualnih izložbi koje će predstavljati izložbe i projekte Muzeja s obiljem tekstova i fotografija te zanimljivostima o radu u Muzeju.

- Projekt je pokrenut iz razloga pandemije koronavirusa zbog kojega je ograničen pristup posjetiteljima u prostore muzeja, ali i zbog potresa koji je 22. 3. 2020. oštetio zgradu zelinskog muzeja te do daljnjega nismo u mogućnosti organizirati izložbe u prostoru. Projekt ''Muzej kod vas doma'' će mjesečno donositi po jednu zanimljivu izložbu koju ćete moći pogledati na stranici muzeja u rubrici VIRTUALNA IZLOŽBA ali i na Facebook stranici Muzeja gdje ćemo objavljivati isječke i najzanimljivije dijelove sadržaja rubrike - kazali su iz Muzeja.

Od ovog mjeseca počeli su s predstavljanjem muzejskih zbirki, a tijekom četiri tjedna svakog mjeseca predstavit će po jednu zbirku. Ovaj mjesec započeli su s Arheološkom zbirkom.

 

Najstariji trag obitavanja ljudi na području Svetog Ivana Zeline su kamene sjekire. Iz zapisa Milana Nikolića stoji da se u muzeju nalaze jedna cijela i tri fragmenta kamenih sjekira koje pripadaju ostavštini Dragutina Ožbolta, velikog entuzijasta u sakupljanju i istraživanju zelinskih povijesnih spomenika. Ožbolt nije u dokumentaciji naveo na kojem mjestu, kojom prilikom, na kojoj dubini i tko je našao ove sjekire, ali spominje da ih je dobio od izvjesnog Hribarnika. Milan Nikolić, marljivi istraživač starina u svojim spisima spominje razgovor sa stanovnicima Šulinca kojima je Ožbolt pokazivao sjekire i koji se sjećaju kako im je tom prilikom sam Ožbolt rekao da su nađene na području Biškupca. Također su rekli da je Hribarnik imao kamenolom te se može pretpostaviti da su sjekire nađene u tom kamenolomu ili u neposrednoj blizini. Sve sjekire imaju okrugao otvor za nasađivanje drvene drške, a izrađene su od kamena koji je dobro uglačan. Milan Nikolić je tu cijelu sjekiru i tri fragmenta dao na analizu koju je izradio prof. dr Ljudevit Barić (1902. – 1984.) znameniti stručnjak koji je radio u mineraloško-petrografskom odjelu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, utvrđeno je da su sjekire izrađene od piroksenita koji je velikim dijelom izmijenjen u antigorit.Za razliku od čisto neolitskih predmeta te vrste, koji nemaju otvor za nasađivanje, moglo bi se s dosta sigurnosti pretpostaviti da ovi primjerci pripadaju vremenu eneolitika, odnosno bakrenom dobu, oko 1800 g. pr. Kr. (prema zapisima iz arhive muzeja piše samo da je dataciju napravio Arheološki muzej u Zagrebu).

 

Međutim kako u Arheološkoj zbirci imaju pet cijelih i tri ulomka sjekira ne zna se točno na kojoj cijeloj sjekiri je točno rađena analiza i na koju sjekiru se odnosi datacija Arheološkog muzeja, tako da će se analize raditi ponovno.

 

 

Izvor i foto: Muzej Sveti ivan Zelina